ASYTalks: Mehmet Şenol’la 22 GERÇEK Şampiyonluğun öyküsü

Derbi öncesinde, gazeteci-yazar Mehmet Şenol ile ilgini 28 Ocak 2021’de gerçekleştirdiğimiz Tarih ve Taraftar Tarihi başlıklı serimizin ikincisini 04 Şubat 2021’de yaptık. Yine INSTAGRAM hesabımızdan (@alisamiyen1905dernegi) canlı yayında yayınladığımız söyleşimizin bu seferki konusu şampiyonluklardı. Fenerbahçe’nin talep ettiği eksik şampiyonlukların neden verilemeyeceğini bilgi ve belgeleriyle ele aldık.

 

1924-1951 yılları arasındaki, Türkiye’de Milli Küme ve Türkiye Futbol Birinciliği adlı iki farklı müsabaka sistemi olduğundan yola çıkan sohbetimizde, Mehmet Şenol, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün talep ettiği bu dokuz ‘seçilmiş’ şampiyonluğun neden gerçekçi olmadığını anlattı.

asy-talks-galatasaray-kupalar

Döneme ait birçok gazete, röportaj, resmi belgelere dayanan titiz araştırmalardan yola çıkarak, Türkiye’de futbol organizasyonlarının nasıl başladığı ve sürdüğünü ele aldığımız keyifli sohbetin odak noktasındaysa ezeli rekabet ve geçmişteki derbi maçları da yer aldı.

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki çekişmeli ezeli rekabetin nasıl başladığına da değindiğimiz söyleşimizde her Galatasaraylının mutlaka bilmesi gereken birçok önemli konuya değindik. Hem keyifli vakit geçirmek hem de bilgilenmek için sohbetimizin tamamını aşağıdaki linke tıklayarak YOUTUBE kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Mehmet Şenol ile Tarih, Taraftar Tarihi Söyleşileri devam edecek…

Hogarth Istanbul Stüdyoları’nda ile yapıldı.