HER YÖNÜYLE GALATASARAY: Tarih, Taraftar Tarihi Söyleşileri

Derneğimizin üyelerinden gazeteci-yazar Mehmet Şenol ile Tarih ve Taraftar Tarihi başlıklı yeni bir seriye başlıyoruz. 28 Ocak 2021’de canlı yayında INSTAGRAM hesabımızdan (@alisamiyen1905dernegi) ilkini gerçekleştirdiğimiz söyleşilerin devamı da gelecek. İlk buluşmamızda, Mehmet Şenol’un yakın zamanda yayınlanan Gayriresmi Futbol Tarihi adlı kitabından yola çıkarak, Türkiye’de futbolun nasıl başladığı ve taraftarlığın nasıl geliştiğini ele aldık.

 

Oldukça titiz ve detaylı araştırmaları temel alan kitapta, Mehmet Şenol işgal altındaki İstanbul’da başlayan futbol serüveni, Galatasaray’ın kuruluş süreci, kurucumuz Ali Sami Yen’in vizyonu gibi birçok konuya değiniyor. Doğru bilinen yanlışları düzeltiyor! Bu ilk sohbetimizde, biz de Galatasaray’dan ayrılanların kurduğu Güneş-Ateş takımını, siyasetin her dönem futbola nasıl etki ettiğini detaylarıyla ele aldık.

 

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki çekişmeli ezeli rekabetin nereden kaynaklandığına ve her Galatasaraylının mutlaka bilmesi gereken birçok konuya değindik. Hem keyifli vakit geçirmek hem de bilgilenmek için sohbetimizin tamamını aşağıdaki linke tıklayarak YOUTUBE kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Mehmet Şenol ile Tarih, Taraftar Tarihi Söyleşileri devam edecek…

Hogarth Istanbul Stüdyoları’nda ile yapıldı.